06 November 2014

Redisain: arvutitool

Ma olen hoidnud seda blogi stiililt seni pigem moeblogina, olgugi, et asjad kaltsukatest on. Ma olen küll mõned korrad muid taaskasutusprojekte jaganud, aga pigem harva, veidi rohkem olen selliseid teemasid kajastanud blogi facebooki lehel.
Igatahes olen ma kasutatud mööbli ümbertegemisest vähem või rohkem salaja juba mõnda aega huvitatud olnud. Mul on plaanis ka mööbli restaureerimise kursustele minna ja vaikselt mõlgutan mõtteid, et kui kunagi peaks veel koolipinki nühkima minema, siis just see võiks olla eriala, mida õppida. Seni olen ma kõik mööblitükid uuele elule aidanud netist vabalt kättesaadavate materjalide ja raamatu "Nii teeme korda vanaema mööbli" põhjal.

Tänane projekt ei saanud alguse mitte sellest, et uut arvutitooli vaja oleks olnud, vaid eelkõige seetõttu, et tegemist oli kiire ja lihtsa projektiga. Kui puidust mööbli korrastamine vajab tavaliselt palju vaba pinda ja tööriistu, lisaks suuremas koguses aega, siis arvutitoolile uue elu andmiseks piisab umbes 1,5 tunnist ja mõnest tööriistast.
Mul oli kaks arvutitooli, üks neist saadud tasuta ja teine mõnekümne sendi eest, kuid mõlemal olid oma vead. Niiet algusest peale oli mul mõte kahest kokku üks korralik teha.

Töö etapid:
1. Toolide lahti võtmine 
Eemdaldasin kõik kruvid-poldid ja võtsin toolid lahti, niiet mul oli kaks istmeosa, kaks seljatuge, käetoed ja kaks toolijalga. 
Seda küsimust, et mis osasi kummastki toolist võtta mul ei olnud, sest ühel ei töötanud jalal kõrguse reguleerimine ja seljatoe osa oli katki, teisel olid käetoed ära murdunud. Ainuke küsimus oli, kas osad on omavahel piisavalt ühtivad, et saaks mõlemast toolist ainult terved osad võtta. Kuid sellega mul vedas, isegi kruvide augud klappisid.
2. Vana kanga eemaldamine
Võtsin ühe istme- ja teise tooli seljatoe osa, eemaldasin neilt need plastiktagused (minu omad käisid nii kruvide kruvide eemaldamise kui jõuga plastik naksudest lahti tõmbamise meetodil). 
Kõige tüütum etapp oli klambrite lahti võtmine, sest nende pealt ei oldud kokku hoitud. Mina kasutasin pisikest kruvikeerajat, mille otsaga tõmbasin klambri kangast veidi eemale ja siis sikutasin tangidega välja.
3. Uus kangas
Sobiva kanga hankimise etapp oli üks keerukamaid, sest ma tahtsin leida midagi sobivat kodus olnud varudest. Algne mõte oli teha kollasest paksust rahvariide kangast, mis on umbes sama paksusega mis mööblikangas, aga see värv ja muster ei tundunud selle tooli jaoks päris õige.Viimasel hetkel tuli meelde, et teises toas on ühest teisest mööbliprojektist kangast üle ja seda jagus täpselt (üle jäi umbes 8cm laiune riba). Polsterdus oli nii istumis- kui ka seljaosal korralik, niiet neid vahetama ei pidanud.
Uue kanga panek arvutitoolile, millel on plastiktagus on üsna lihtne, lihtsalt tõmbad kanga pingule (pingutamine on väga oluline osa!) ja klammerdad. Mina soovitan esimene klamber panna ühe külje keskele, teine vastaskülje keskele ja siis kolmanda-neljanda külje keskele ja sama süsteemi järgi kogu tool teha kuni nurkadeni, enne igat klambrit riiet pingutades. Keerulisem on panna triibulist vms kangast, mille puhul peab jälgima, et triibud otse jookseks. Nurgad voltisin üsna tunde järgi, sest plastikosa tõttu ei jää need hiljem näha, oluline on vaid, et voldid liiga madalat ei hakka, niiet hiljem plastikosa neid ära ei kata.
4. Tooli kokku panek
Tooli kokku panemisel läks mul natuke mehe abi vaja, sest minu pandud kangas oli paksem kui algne, mistõttu istmeosal ei tahtnud plastik hästi peale mahtuda ja minu jõust jäi väheks.
Kõik osad kruvidega tagasi ja oligi valmis!
Muidu on kogu projekt ühele hakkajale naisterahvale täiesti jõukohane!

Kas te oleksite ka edaspidi huvitatud mõnedest teistest mõiste taaskasutus ja redisain alla kuuluvatest projektidest või eelistate siin kingi-kotte-riideid näha?

4 comments:

 1. Kui mina enda arvutitoolile uue kanga panin, siis lammutamisel pidi kohe kindlasti tolmuimeja koguaeg kõrval olema, sest see mis seal sees ennast peitis oli oi-oi-oi kui jube :D lisaks panin suures mahus polsterdust juurde, sest vana oli juba nii ära istutud.
  Ja pean ütlema, et väga ilus kangas!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahjaa, mainiks veel et mina jätsin vana kanga lihtsalt alla, vana laiskvorst :D poroloonkihi sai ilusti selle külge kinni õmmelda.

   Delete
  2. Kusjuures mul oli sinu oma blogist meeles. Plaanisin selle ülesse otsida, kui jänni jään, aga sain siiski ilma hakkama :) Üldiselt oli sinu oma keerulisem ka, kui ma õigesti mäletan, siis sul olid käetugedel ka kangad.
   Ma sain ka kerge koristustiiru teha, aga kartsin palju hullemat - päris teist elu seal ei olnud :)

   Delete
 2. Mina loeks küll meelsasti veel selliseid postitusi ka!

  ReplyDelete